Ekozahrady a tipy jak na ně

Každý hledá snadné způsoby, jak udělat svůj kousek políčka co nejšetrnější k životnímu prostředí. Od vytváření menšího množství odpadu a používání menšího množství plastů až po používání veřejné dopravy místo jízdou autem do práce.

Ale co když hledáte způsob, jak zlepšit prostředí přímo za vašimi dveřmi? Ekozahrady jsou trendem na vzestupu a vášniví zahradníci po celém světě nyní dělají, co mohou, aby zvýšili aktivitu divoké zvěře, diverzifikovali ekosystém na jejich dvorku a zvětšili prostor pro ubývající druhy, jako jsou včely. Chcete-li přispět svým dílem a vytvořit si na své zahradě své vlastní útočiště šetrné k životnímu prostředí, čtěte dále.

V tomto příspěvku na blogu vysvětlíme, co dělá zahradu ekologickou a jak si ji vytvořit pro sebe.

Co jsou ekozahrady?

Ekozahrady jsou stále oblíbenější u začínajících i zkušených zahradníků i profesionálních zahradníků. Vzhledem k tomu, že každý hledá nové způsoby, jak přispět ke snížení uhlíkové stopy lidstva a vytvořit přírodní útočiště pro divokou zvěř, jsou nyní ekologické zahrady oblíbenou atrakcí na nejprestižnějších zahradnických akcích.

Co ale dělá zahradu „eko“? V podstatě se jedná o jakoukoli zahradu, která pracuje na udržitelnosti, která je prospěšná pro životní prostředí a pomáhá nejen člověku, ale především prospěšným živočíchům, které v ní žijou. To může zahrnovat:

  • Použití recyklovaných materiálů
  • Výsadba divokých květin
  • Vytváření biotopů pro divokou zvěř
  • Opětovné použití vody
  • Vyhýbání se používání chemikálií

A to je jen začátek. Limity ekologického zahradničení jsou nekonečné a neustále se objevují inovativnější a nápaditější techniky.

Začínáme s ekologickou zahradou

S tolika možnostmi, které jsou v ekologickém zahradnictví k dispozici, může být obtížné vědět, jak začít. Snažit se dělat příliš mnoho najednou může být ohromující a snížit požitek, který najdete v zahradničení. Udělat to krok za krokem a vždy hledat nové způsoby, jak zlepšit ekologickou šetrnost vaší zahrady, je udržitelnější způsob, jak vytvořit dlouhodobou ekologickou zahradu.

Jedny z nejlepších způsobů, jak začít s ekologickou zahradou, jsou:

Opětovné použití vody

Každá zahrada samozřejmě vyžaduje zalévání. A pokud máte vodní prvek nebo jezírko, zjistíte, že toho využijete ještě víc. Voda je však cennou komoditou v ekosystému a je životně důležitá pro přežití zvířat a rostlin.

Snížení celkové spotřeby vody opětovným použitím tam, kde je to možné, je skvělým způsobem, jak začít dělat vaši zahradu šetrnější k životnímu prostředí. Nejlepší – a nejsnadnější – způsob, jak toho dosáhnout, je pomocí vodních sudů nebo kádí, do kterých svedete třeba vodu z okapů.

Tyto relativně levné části zařízení zachycují vodu během období dešťů. Během těchto časů možná nebudete muset zalévat zahradu nebo doplňovat jezírko, ale když přijde období sucha přes léto, budete moci použít vodu, která se nasbírala ve vašich kádích, místo abyste čerpali vodu z kohoutku. Jednak ušetříte a druhak využijete pro vaše rostliny vodu, která je odstáta a dále neupravená vodárenskými procesy.

Výsadba přirozených druhů

Mnozí zahrádkáři rádi vysazují zajímavé a cizokrajné rostliny, které jim rozzáří prostor a upoutají obdivné pohledy přihlížejících. Ale výsadba původních rostlin ve vaší zahradě je pro životní prostředí mnohem prospěšnější. Od oblastí s divokými květinami, které přitahují divokou zvěř/hmyz, jako jsou včely, až po původní živé ploty a stromy, které se mohou stát domovem zpěvného ptactva, výsadba keřů, květin a další zeleně pocházející z vaší lokality pomůže posílit ekologický systém a ukáže se jako udržitelnější než sázení exotických rostlin a stromů.

Povzbuzení divoké zvěře

Výsadba přirozených druhů automaticky přiláká další divokou zvěř a hmyz, aby navštívila vaší zahradu, ale je toho ještě víc, co lze udělat. Od krmítek, které poskytují úkryt a potravu místním ptákům, králíkům, veverkám a jelenům, až po vodní lázně a misky, které poskytují hydratační a čistící stanice pro zvířata. Existuje mnoho způsobů, jak přilákat zvířata a udělat z vašeho venkovního prostoru ekologickou zahradu. Nejen, že přilákáním divoké zvěře do vaší zahrady pomocí jídla a úkrytu je pro ně prospěšné ale může to také výrazně zlepšit váš venkovní prostor. Původní zvířata, jako jsou ptáci a králíci, mohou pomoci s údržbou zahrady tím, že poskytují přirozenou ochranu proti škůdcům, jako jsou slimáci a jim podobní.